#RIVARLY SUKCES

Stereotypy a sukces zawodowy

Czy zastanawialiście się kiedyś, co najbardziej ogranicza kobiety w drodze do osiągnięcia sukcesu zawodowego? Z pewnością ma na to wpływ wiele czynników, jednak istotny problem stanowią właśnie stereotypy. Najbardziej szkodliwe dotyczą podziału na role typowo damskie i męskie oraz takie, które przedstawiają wizerunek kobiety jako gospodyni, zajmującej się domem i dziećmi, która nie ma czasu na pracę oraz własną karierę. Czynniki kulturowo-społeczne wpływają na negatywne postrzeganie kobiet na rynku pracy przez pracodawcę, który zamiast skupić się na indywidualnych cechach, kwalifikacjach oraz umiejętnościach kobiety, rozpatruje ją jako jednostkę przynależną do definiującej ją grupy.          

W jaki sposób kobiety są dyskryminowane na rynku pracy? Śmiało można stwierdzić, że dyskryminację możemy dostrzec już na tak wczesnym etapie, jakim jest zamieszczenie ogłoszenia oferującego pracę. Często pracodawcy określają w ogłoszeniu preferowany wiek oraz płeć, co jest niezgodne w świetle obowiązującego prawa. Istnieje wiele zawodów, do których kobiety mają doskonałe predyspozycje, jednak poprzez stereotypy, które przypisują niektóre zawody tylko i wyłącznie mężczyznom, kobieta nie ma szans dostać się na dane stanowisko. Kolejny problem występuje na rozmowie kwalifikacyjnej, podczas której czasami pojawia się pytanie, o to czy kobieta posiada dzieci bądź czy planuje założenie rodziny w najbliższym czasie. Skrajną formą dyskryminacji jest przyjęcie potencjalnej kandydatki do pracy pod warunkiem, że podpisze ona dokumenty, w których zapewnia, że przez kolejne 3 lata nie zajdzie w ciąże. Aby zachęcić pracodawców do zatrudniania kobiet oraz nagłośnić problem dyskryminacji na rynku pracy, z inicjatywy GoWomen powstała kampania „Szukam pracy, więc nie interesuj się, czy planuję ciążę!” Kampania odniosła znakomity sukces, ponieważ na stronie GoWomen zaczęły pojawiać się historie kobiet, które opisywały swoje przeżycia związane z przykrymi sytuacjami w pracy ze względu na płeć oraz ciążę. Jednak jedna z historii szczególnie zwróciła moją uwagę, ponieważ pewna rekruterka wyznała, że szef kazał  jej odrzucić (za pomocą oznaczenia „M”) CV tych kobiet, które potencjalnie mogą zostać matkami w najbliższym czasie. Wiele wskazuje na to, że macierzyństwo to kwestia silnie związana z dyskryminacją kobiet na rynku pracy. Przejawia się ona poprzez zwalnianie kobiet po ich powrocie z urlopu macierzyńskiego bądź wychowawczego. Stereotypy oraz postrzeganie przez pracodawców kobiet z dziećmi jako gorszych pracowników wpłynęły negatywnie na kobiety, które zaczęły obawiać się założenia rodziny, ze względu na konsekwencje utraty pracy oraz całkowite ograniczenie możliwości zawodowych i skończenie swojej kariery. Powstało zatem błędne założenie, że aby osiągnąć sukces należy odłożyć rolę matki na dalszy plan bądź całkowicie z niej zrezygnować. Dyskryminacja kobiet na rynku pracy pojawia się także w obszarze wynagrodzenia i utrudnionej możliwości awansu. Kobiety i mężczyźni, o jednakowych kwalifikacjach, którzy pracują na jednakowym stanowisku, powinni otrzymywać również takie samo wynagrodzenie. Jednak jak wskazują wskaźniki,  nierówności w zarobkach kobiet i mężczyzn stanowią duży problem zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Z problemem dyskryminacji na rynku pracy może spotkać się każda kobieta niezależnie od wieku, wykształcenia czy sytuacji rodzinnej. Dlatego tak ważne jest nagłaśniać wszelkie przejawy tego zjawiska i walczyć z nim. Każda kobieta ma prawo osiągnąć sukces i zasługuje na jaka największe wsparcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *