#RIVARLY SUKCES

Girls on thrones

the truth is that we have not yet achieved gender equality. Not anywhere on earth. Although we have accomplished a great deal of good in this area, there is still much work that needs to be done”

– Aava Murto

W dniu 7 października 2020 roku, dzięki niesamowitemu eventowi jakim jest “Girls Takeover”, 16-letnia Aava Murto objęła funkcję premiera Finlandii na jeden dzień. Jej udział w międzynarodowym programie położył szczególny impakt na równość płci w zakresie technologii.

Finlandia jako jedna z niewielu państw europejskich bierze udział w międzynarodowym programie Plan International, który co roku na Dzień dziewczyn (11.10) organizuje event wspierający młode dziewczyny. #GirlsTakeover „(…) jest wezwaniem do podjęcia radykalnych zmian społecznych i politycznych w celu zniesienia barier dyskryminacji i uprzedzeń, które nadal powstrzymują dziewczęta na całym świecie”. W skrócie jest to kampania, która pozwala młodym dziewczynom wejść w buty liderów z dziedzin polityki, finansów oraz dziedzin społecznych. 

Podczas wydarzenia premierka Sanna Marin i Aava Murto omawiają rolę Finlandii na arenie międzynarodowej: co może zrobić Finlandia, aby poprawić możliwości dziewcząt w zakresie wykorzystywania i rozwijania technologii na całym świecie. Ponadto Marin i Murto poruszą temat molestowania dziewcząt w Internecie.

Aava Murto to młoda działaczka, która na cały dzień objęła funkcję Fińskiej premierki Sanny Marin. Wydarzenie to miało miejsce na skutek czwartej rocznicy przystąpienia Finlandii do programu #GirlsTakeover.
W swojej wypowiedzi Murto podkreśliła równość płci w zakresie wykorzystania technologii i jej rozwoju. Według niej młodzi ludzie mogliby uczyć dorosłych, aby Ci byli bardziej innowacyjni i myśleli więcej o przyszłości. Jak słusznie 16-latka zauważyła „Kiedy nauczyciele mają problemy z technologią, zwykle proszą chłopców z klasy o pomoc. Domyślne założenie jest takie, że chłopcy są bardziej zainteresowani technologią i mają większe umiejętności w tym zakresie niż dziewczęta.” Myślenie jednostkowe jest niesamowicie demotywujące dla młodych dziewczyn, które doświadczają dyskryminacji na tym poziomie od dziecka. Niestety, utrzymujące się stereotypy dotyczące kobiet w technologii często nie pozwalają im na rozwój w takim zakresie w jakim by chciały. Cyfrowa przepaść między płciami jest szczególnie duża, zwłaszcza jeśli spojrzymy na odsetek dziewcząt i kobiet jako twórców technologii. Firmy technologiczne są w większości kierowane przez mężczyzn, którzy również są odpowiedzialni za tworzenie aplikacji i rozwiązań technologicznych, które w bardzo małym stopniu uwzględniają potrzeby dziewcząt i kobiet. 

„Nierówności dotykają wiele dziewcząt na całym świecie i wpływają na nasze życie na wielu płaszczyznach” – powiedziała Aava Murto w środę 7 października 2020 roku. „To powiedziawszy, my, dziewczyny, jesteśmy czymś więcej niż tylko ofiarami, reprezentujemy ogromny potencjał. Z naszą pomocą można rozwiązać wiele problemów”. 

Równość płci jest kwintesencją pokojowego, dostatniego i sprawiedliwego społeczeństwa, ponieważ podstawowe biologiczne rozróżnienie między płciami nie powinno być podstawą dyskryminacji. Niezależnie od rasy, pochodzenia etnicznego czy nawet wieku, kobiety z całego świata nie są mniej warte niż mężczyźni obejmujące te same stanowiska. Symboliczne wejście Aavy na najwyższe stanowisko kierownicze w kraju ożywiło ambicje i nadzieję młodych dziewcząt do dążenia do obejmowania wysokich stanowisk. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *