#YOU FEMINIZM

Feministka – słodka, ostra czy spokojna i bierna?

Cześć! Mam na imię Kasia i mam 20 lat. Jestem feministką.

Po przeczytaniu tego słowa pewnie tworzycie sobie w głowie mój wizerunek: kobieta stojąca na masce samochodu, z podniesioną do góry bluzką, a może bez, biorąca udział w strajku kobiet. Nie. Widzicie obraz influencerki lub młodej właścicielki firmy? Jest agresywna? Niekoniecznie, choć może dla mężczyzn tak. Czy przeklina? A może jest spokojną dziewczyną, która codziennie wyprowadza psa na spacer, karmi kota, uwielbia kontakt z przyrodą oraz wspiera swoich przyjaciół w ich działaniach? Nie odpowiem na te pytania, ale wiedzcie jedno: to jak postrzegamy feministkę, zależy od tego czym się karmimy. Rozumienie feminizmu jest uwarunkowane przez to jak odbieramy zachowania feministek i czy w ogóle znamy historię i definicję tego pojęcia.


Przypuśćmy, że osoba, która dopiero zaczyna interesować się feminizmem, pierwszy raz ogląda film o takiej tematyce. Kiedy w filmie wychodzi na jaw, kto naprawdę stoi za założeniem Klubu Moxie, dziewczęta zaczynają przyznawać się do innych rzeczy i wykrzykują swoje złe doświadczenia związane z chłopakami. Jedna z uczennic przyznaje się do podłożenia koledze nogi i z dumą mówi: ,,To jest właśnie feminizm i nie czuję z tego powodu wyrzutów”. Pierwsza myśl może nie być pozytywna. Obraz feministki jest w tym przypadku niestety przemocą wobec mężczyzny. Przemocy nie należy zwalczać przemocą, ale przyjrzałam się tej scenie bardziej, by zrozumieć dlaczego w ten sposób przedstawili feministkę. Doszłam do wniosku, że najważniejsze w tej scenie jest to, że kobieta wspiera kobietę. Przyznała się do złego czynu, ale nie czuje wyrzutów sumienia, bo pomogła koleżance i nie czuje powinności zawstydzenia się, przez podłożenie nogi aroganckiemu mężczyźnie (opisana scena: film,,Moxie”, reż. Amy Poehler).


Feministkom chodzi także o to, by kobiety nie bały się mężczyzn i nie bały się im przeciwstawić (oczywiście przemoc odradzamy). Stąd też może brać się obraz feministki, która używa przemocy jako formy walki z patriarchatem, i jest kojarzona jako zwolenniczka feminizmu radykalnego. Jednak to jak feministka zachowuje się w danym momencie – chodzi tu na przykład o złość czy wypowiadanie przekleństw – nie jest wpisane w definicję feminizmu. W tym momencie warto przybliżyć rodzaje feminizmu i ich definicje. Szczerze, na początku mojej przygody z feminizmem myślałam, że są dwa rodzaje feminizmu. Okazuje się jednak, że na kartach historii zapisano o wiele więcej rodzajów tej ideologii i ruchu społecznego kobiet.

Na przykład: feminizm radykalny zakłada, że nierówność społeczna wynika z patriarchatu, a matriarchat jest rekompensatą za wcześniejsze nieposzanowanie wartości kobiety i umniejszanie im praw. Anarchizm feministyczny opiera się na tym, że system patriarchalny przyczynia się do powstania autorytaryzmu, opresji i ucisku człowieka ponad płeć żeńską. Zakłada on, że trzeba przeciwstawić się wszystkim przejawom patriarchatu. Wyróżniony jest również feminizm równości, który opiera się na walce z rolami płciowymi. Odnosi się do tego, że kobiety mogą mieć taki sam status społeczny jak mężczyźni. Feminizm różnicy, z kolei, zwraca szczególną uwagę na różnice między kobietami, a mężczyznami i na to, że obydwie płci nie powinny być traktowane w ten sam sposób.

Czy feministka może być jednocześnie osobą skrajną i liberalną?

Spotkałam się ze zdaniem, że tak. Zależy to od tego, w jakiej sytuacji kobieta się znajduje i o co w danym momencie życia walczy oraz jak zmienia się jej postrzeganie tego, na czym polega nierówność płci. Raz może skupić się na zwracaniu uwagi na różnice między płciami, a innym razem walczyć z niedocenieniem różni wśród kobiet (feminizm międzysektorowy). Dlatego, jeśli mężczyzna walczy z kobietami o te prawa, nie ma przeciwwskazań do tego, by był nazywany feministą.


Feminiści i feministki nie muszą być typami przywódców, nie muszą być odważni. Ważne, by byli pewni swoich wartości, przekonań i by te przekonania napędzały ich do działania, by inspirowały innych. Feminizm to walka kobiet o to, by mężczyźni ich nie poniżali oraz by miały te same prawa obywatelskie. Nie, by stały się kimś innym, tylko aby zostały wartościowymi kobietami i nie bały się pokazywać swojej siły oraz świętości. ,,Kobiety nie są bezpieczne w świecie, który jest owładnięty brutalną siłą i głupotą. By otrzymać pokój, potrzebujemy porządku. By otrzymać porządek, musimy wzmocnić naszą siłę.” (3 odcinek serialu ,,The Society”, dostępny na platformie Netflix)

Wspólnym punktem odniesienia wszystkich rodzajów feminizmu są działania mające na celu zwrócenie uwagi na przewagę siły patriarchatu nad matriarchatem oraz normalizacja takich samych praw dla kobiet i mężczyzn.

Feministki i feminiści zawsze będą feministkami i feministami, a w jaki rodzaj feminizmu kto wierzy? Zapytaj się indywidualnie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *